Juni

Museum på leit

Åpningsmønstringen «Jeg kaller det kunst» skrev seg inn i historien av ganske andre årsaker enn det nye Nasjonalmuseet må ha håpet på.

MERKELIG LØSNING: I katalogen til «Jeg kaller det kunst» skrev Nasjonalmuseet at de tror de unge oppfatter dem som et «et irrelevant mausoleum». At løsningen skulle være å fylle huset med kunst museet selv ikke har funnet verdig innkjøp, er likevel vanskelig å følge. FOTO: FRODE LARSEN, NASJONALMUSEETMERKELIG LØSNING: I katalogen til «Jeg kaller det kunst» skrev Nasjonalmuseet at de tror de unge oppfatter dem som et «et irrelevant mausoleum». At løsningen skulle være å fylle huset med kunst museet selv ikke har funnet verdig innkjøp, er likevel vanskelig å følge. FOTO: FRODE LARSEN, NASJONALMUSEET

Så ille var det nye Nasjonalmuseets åpningsutstilling at Mona Pahle Bjerke nesten begynte å gråte da hun så den. Årsaken var, presiserte NRKs kunstkritiker, skuffelsen «over at museet ikke legger lista litt høyere for seg selv». Nettartikkelen det er tale om, bærer tittelen «Jeg kaller det trist» og er Bjerkes anmeldelse av «Jeg kaller det kunst».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Arkitektur

Gaute Brochmann henger bjella på feil katt, ifølge arki­tek­tur­his­to­riker Mari Hvattum. – Problemene vi ser på Økern og Ensjø i dag, er ikke moder­nismens skyld.

Kulturtirsdag

Norges mest mislykkede by eller landets trive­ligste? Byen setter følelser i sving

Medier

Redak­tør­for­eningen vurderer en formell advarsel til Document-­re­dak­tøren. Det er en dårlig idé, mener politisk redaktør i Nettavisen Skjalg Fjellheim.