Haiti

Ber om militær inngripen i Haiti

FNs visegeneralsekretær Amina Mohammed har oppfordret alle land som har kapasitet til å følge opp den haitiske regjeringens bønn om internasjonal militær hjelp.

Foto: Odelyn Joseph, ap/NTB Foto: Odelyn Joseph, ap/NTB

– Usikkerheten har nådd et nivå uten sidestykke og menneskerettighetsbrudd er utbredt. Væpnede gjenger har utvidet sin voldelige kriminelle aktivitet, og bruker drap og gjengvoldtekt for å terrorisere lokalsamfunn, sa Mohammed til FNs sikkerhetsråd.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Analyse

Nigel Farages politiske show ble stjålet av en søppel­kasse.

Usa

I Wisconsin var radikale Francesca Hong storfa­voritt i demo­kra­tenes primærvalg, men gikk på en smell. I Minnesota vant derimot progres­sive Peggy Flanagan overlegent.

Arktis

Global oppvarming sluker isen, og Donald Trump har hendene fulle. Nå lanserer et kinesisk selskap den første faste frakt­tje­nesten gjennom Arktis.