IntervjuRussland

Før var han russisk politiker. Nå varsler han om nettverk som vil avsette Putin med makt

I OPPOSISJON: I mai 2012 eskorterte russisk opprørspoliti Ilja Ponomarev bort fra en demonstrasjon på Bolotnaja-plassen i Moskva. I dag lever han som ukrainsk statsborger og soldat og kjemper mot Putin-regimet. FOTO: Ivan Sekretarev, AP/NTBI OPPOSISJON: I mai 2012 eskorterte russisk opprørspoliti Ilja Ponomarev bort fra en demonstrasjon på Bolotnaja-plassen i Moskva. I dag lever han som ukrainsk statsborger og soldat og kjemper mot Putin-regimet. FOTO: Ivan Sekretarev, AP/NTB

Det skurrer litt på linja og uler i bakgrunnen. Ilja Ponomarev unnskylder den dårlige telefonlinja. De russiske angrepene mot Ukrainas hovedstad Kyiv har rammet store deler av strømnettet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Usa

«Wis­con­sins Mamdani» Francesca Hong leder klart før dagens primærvalg i den viktige vippe­sta­ten. Etablis­se­mentet i Demo­kra­tene fortviler, og hevder hun svekker partiets vinner­sjanser i høstens mellomvalg.

Belarus

Den nye tilnær­mingen mellom USA og Belarus er ikke et sunn­hets­tegn, men et spill for galleriet, mener sønnen til en frigitt fagfor­enings­leder. Fortsatt sitter nærmere 1000 fengslet på tvilsomt grunnlag.

Analyse

Ven­strei­kon. Trumps nemesis. Gazas venn. Europas røde Orbán.