Kulturtirsdag

Alvorlig lett til sinns

Det seriøses motsetning er ikke det morsomme, men det trivielle og dumme, ifølge Grayson Perry. Alle fire adjektiv passer på utstillingen hans i Nasjonalmuseet.

Grayson Perry er iført rosa kjole med frodig mønster og poserer for kameraene med neglelakk, sløyfe i håret og veske i hånden. Bak seg har han «Very Large Very Expensive Abstract Painting», et Jackson Pollock-inspirert giganttekstil som tematiserer rike liberalere på Manhattan, den feirede kunstnerens samlere. Foran seg har han Oslo-pressen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Film og tv

Antallet norske drama­pro­duk­sjoner har falt med 60 prosent på tre år. – Mange i bransjen går ledig, sier regissør Eirik Svensson.

På tampen

Jason Arday og Morrissey: politiske fiender i et skjebne­fel­les­skap.

Ny norsk sangbok

Forfatter April Alexan­ders­dottir mener «Om igjen» fra bergens­bandet Razika er århundrets beste norske låt.