Verdt å vite

Verdt å vite

Også i USA ser foreldre bort fra topplistene når de navngir sine øyenstener. Og på 1990-tallet fikk amerikanere tilgang til et viktig verktøy: Byråkraten Michael Shackleford ville sile ut de mest populære navnene da han skulle navngi egne barn. Han lagde en statistikk, og tenkte at kanskje flere ville ha bruk for den. Den ble dermed publisert på nettsidene til det amerikanske trygdeverket og oppdatert årlig. Og fra 1990-tallet av aksellererte nedgangen i navn som Mary og Thomas i USA, skriver The Atlantic.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Norge bruker for mye oljepenger, mener tidligere konsu­lenttopp Martin Bech Holte. Nå svarer samfunns­økonom Ali Esbati i en bok som diskuterer økonomisk politikk på venstre­si­das premisser.

Reportasje

I 2022 busset oppdretts­næ­ringen arbeidere til Oslo for å protestere mot lakse­skat­ten. Fire år seinere er lokallaget til Fremskritts­par­tiet på Frøya større enn noen gang.

Drivstoff

Det er klart for rødgrønn dragkamp om kutt i drivstoff­av­gif­tene. Klasse­kam­pen har loddet stemningen hos lokale Ap-topper.