Ved veis ende

Patrick Haggerty (1944–2022)

31. oktober døde sanger og gitarist Patrick Haggerty, 78 år gammel – uten at nok folk egentlig visste hvem han var. Amerikaneren Haggerty var ifølge seg selv en «screaming Marxist bitch» og frontmann i Lavender Country, som tidlig på syttitallet laget det første åpent homofile countryalbumet. «Lavender Country» fra 1973 ble finanisert av The Gay Community Social Services of Seattle, trykket i 1000 eksemplarer og inneholder undergrunnsklassikere som «Cryin’ These Cocksucking Tears» og «I Can’t Shake the Stranger Out of You». Og ja da, det låter ganske skranglete, for ikke å si skeivt, men også åpent, inviterende og vittig. Lavender Countrys andre album, «Blackberry Rose», var ferdig i 2019 og ble reugitt tidligere i år. EB

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Bøker

Medlemmer av Den norske Forfat­ter­for­ening får stadig færre stipender av Forfat­ter­for­bundet.

Gaza-krigen

Lekkede dokumenter viser at den private stiftelsen som Israel har gitt i oppdrag å dele ut mat på Gaza, er del av en israelsk plan fra 2023 for å skyve ut FN og mili­ta­ri­sere nødhjelp.

Kraft

Fosen-saken har gjort kraft­utbygging vanske­li­gere, mener Statnett. Likevel går byggingen av nye monster­master i Finnmark for fullt.