Opprørere tok kontroll over to byer i Øst-Kongo

NOTERT

Moses Sawasawa Moses Sawasawa

Opprørere har tatt kontroll over ytterligere to byer i Øst-Kongo og har dermed doblet arealet de har kontroll over. Opprørerne i M23-bevegelsen tok kontroll over Kiwanja og Rutshuru i nærheten av grensa til Rwanda etter harde kamper med kongolesiske regjeringsstyrker lørdag. Som følge av utviklingen fikk Rwandas ambassadør i Kongo ordre om å forlate landet innen 48 timer. Kongo har gjentatte ganger anklaget Rwanda for å støtte opprørerne, noe Rwanda nekter for.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Sør-afrika

Tre tiår etter apartheid kjemper Sibongele for retten til å ha et sted å bo

Iran-krigen

USAs president Donald Trump vil ta kontroll over Hormuz­stredet og kreve store avgifter for lasten fra skip som passerer. – Det vil aldri skje, sier Teheran-basert analytiker.

Libanon

I en ny rapport krever Amnesty at tre israelske luftangrep i Libanon, der barn og hele familier ble drept, etter­fors­kes som krigs­for­bry­telser.