Intervju

Helt sjef

Dirigenten for det hele: 26 år gamle Klaus Mäkelä lærte å dirigere på den finske måten – uten altfor mange ord.

MED MÄKELÄ I SENTRUM: – Som dirigent er du ansvarlig for komponisten og komponistens intensjoner. Vår jobb er å bringe stykket fram i best mulig lys, sier Klaus Mäkelä. Aleksandra Hanna PestkaMED MÄKELÄ I SENTRUM: – Som dirigent er du ansvarlig for komponisten og komponistens intensjoner. Vår jobb er å bringe stykket fram i best mulig lys, sier Klaus Mäkelä. Aleksandra Hanna Pestka

– Jeg er en tjener. Av musikken. Det er lett å tenke at en dirigent skal være en som er høyt hevet over alle andre, fordi slik har hierarkiet gjerne vært i et orkester. Men dirigenter tenker nesten alltid om seg selv at de er mer nødvendige enn de faktisk er.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Åpningskonsert

Helmaks i Halden

Åpningen av den nye Kaktusfestivalen var noe helt eget.

Intervju

Vaklende bestandig

Gamlisungdommen slår til igjen, nå med Rigla og «Sendebud fra sandkassa».

Essay

Ingen ende ta

Jeff Buckley kunne sunget telefonkatalogen og likevel trollbundet publikum. I tillegg var han en briljant låtskriver, ifølge Sondre Lerche.