Intervju

Helt sjef

Dirigenten for det hele: 26 år gamle Klaus Mäkelä lærte å dirigere på den finske måten – uten altfor mange ord.

MED MÄKELÄ I SENTRUM: – Som dirigent er du ansvarlig for komponisten og komponistens intensjoner. Vår jobb er å bringe stykket fram i best mulig lys, sier Klaus Mäkelä. Aleksandra Hanna PestkaMED MÄKELÄ I SENTRUM: – Som dirigent er du ansvarlig for komponisten og komponistens intensjoner. Vår jobb er å bringe stykket fram i best mulig lys, sier Klaus Mäkelä. Aleksandra Hanna Pestka

– Jeg er en tjener. Av musikken. Det er lett å tenke at en dirigent skal være en som er høyt hevet over alle andre, fordi slik har hierarkiet gjerne vært i et orkester. Men dirigenter tenker nesten alltid om seg selv at de er mer nødvendige enn de faktisk er.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Essay

Bø!

Bylarm-aktuelle Bygdetrapen etablerer Telemark som et særegent litterært univers.

Album

Verdi verdig

Davidsen vokser seg inn i italiensk repertoar.

Kommentar

Det perfekte publikum

Foten har begynt å bevege seg. Fotbladet løfter seg så vidt fra fotstøtten. Mjukt hvisker foten gamle minner av tråkk mot dansegolvet. Nå fra rullestolen. «Det er noko med dei tonane», skal ho si til meg etterpå, mange ganger. Første gang jeg spilte offentlig, var på en aldersheim. Den hadde det perfekte publikummet, mente mange.