Analyse

Sårbar kjempe

Spår nullvekst og enorme sosiale følger i Tyskland:

MØRKE SKYER: En mann med paraply krysser plassen foran operahuset i Frankfurt. I forrige uke varslet Tysklands nærings- og klimaminister Robert Habeck at den pågående energikrisa snart vil få store økonomiske og sosiale følger. FOTO: MICHAEL PROBST, AP/NTB Michael ProbstMØRKE SKYER: En mann med paraply krysser plassen foran operahuset i Frankfurt. I forrige uke varslet Tysklands nærings- og klimaminister Robert Habeck at den pågående energikrisa snart vil få store økonomiske og sosiale følger. FOTO: MICHAEL PROBST, AP/NTB Michael Probst

Tyskerne elsker undergangsfortellinger: profeter som spår nedsmelting i verdensøkonomien, hyperinflasjon som i 1920-årene og avindustrialisering av et land som med verdenskrig og holocaust i bagasjen har basert identiteten sin på økonomisk styrke.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Ukraina

Ny «freds­plan» øker presset på Zeleskyj

Intervju

USAs militære opp­trap­ping utenfor Venezuela vil gi stikk motsatt effekt av det som er hensikten, mener Daniel García-Peña, Colombias ambassadør i USA.

Analyse

Skal presset mot blokaden føre fram, må ansvaret plasseres der det hører hjemme.