Ad fontesKringla Heimsins

Og dertil ble de [romerne] rammet av alt dette på grunn av en kvinne, noe som i seg selv påførte dem enormt mye skam. Ja, Himmelen sendte dem visselig varsler om katastrofen på forhånd. For om natten ble det fra rådhuset hørt barbarisk tale blandet med latter, og fra teateret hørtes larm og klageskrik, selv om intet menneske hadde ropt eller stønnet. Hus ble sett under vannet i elven Tamesa [Themsen], og en gang ved flo sjø flommet havet mellom øya [Britannia] og Gallia over av blod.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Skule

Dei to største forbunda i orga­ni­sa­sjonen er ueinige om skuledagen bør utvidast.

Politikk

Rødt og SV vil ha seg frabedt påstanden om at de ikke tar sykefra­været på alvor. Det er løsningene til helse­mi­nis­teren som er feil, mener SV-nestleder Marian Hussein.

Klima

Ameri­ka­nerne kutter i klima­forsk­ning. Nå vil SV at Norge går i bresjen for at resten av verden dekker inn forsk­nings­mil­li­ar­dene som går tapt.