Sikkerhet

Har ikke sikre nok systemer

Riksrevisjonen har avdekket svikt i Forsvaret:

PÅ VAKT: Etter at gasslekkasjene i Østersjøen ble kjent, er det satt inn ekstra vakthold ved norske landanlegg for olje og gass. Her fra Kårstø i Rogaland i går. FOTO: CARINA JOHANSEN, NTB Carina JohansenPÅ VAKT: Etter at gasslekkasjene i Østersjøen ble kjent, er det satt inn ekstra vakthold ved norske landanlegg for olje og gass. Her fra Kårstø i Rogaland i går. FOTO: CARINA JOHANSEN, NTB Carina Johansen

– I dag legger Riksrevisjonen fram en av de mest alvorlige rapportene vi har lagt fram noen gang, sa riksrevisor Karl Eirik Schjøtt-Pedersen tirsdag.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.

Smarttelefon

Først tok psyko­lo­gene til orde for en 18-årsgrense på smart­te­lefon. Nå følger legene etter i et støtte­opp­rop. Hittil har de fått over 700 sig­na­turer, ifølge initia­tiv­taker Charlotte Lunde.