Anmeldelse

Absurd og aktuelt

«Det blåser på månen» er både lekent og tankeeggende teater.

LEK OG ALVOR: Ensemblet, her ved Jon Ketil Johnsen (fra venstre), Thomas Bipin Olsen, Katrine Dale og Svein Harry Schöttker-Haug, tar med seg barnelekens intense dobbelthet inn i forestillingen. FOTO: DEN NATIONALE SCENE LEK OG ALVOR: Ensemblet, her ved Jon Ketil Johnsen (fra venstre), Thomas Bipin Olsen, Katrine Dale og Svein Harry Schöttker-Haug, tar med seg barnelekens intense dobbelthet inn i forestillingen. FOTO: DEN NATIONALE SCENE

Den Nationale Scene

Av: Eric Linklater.

Dramatisert av: Kristofer Grønskag.

Regi: Hildur Kristinsdottir.

Scenografi og kostyme: Katja Ebbel.

Dramaturg: Idun Vik.

Med: Thomas Bipin Olsen, Katrine Dale, Pål Rønning med flere.

Jeg har ofte tenkt at blant alle de litterære sjangrene, er det to som er spesielt vanskelige: Det første er å skrive for barn, det andre er å skrive dramatikk.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

På tampen

«Va­ter­land» kaster lys over dagens tyske krise.

Kommentar

4K-versjonen av «Kikis bud­ser­vice» er god barnefilm og nok en påminnelse om hvor slitesterk Studio Ghiblis kunst er.

Essay

Defi­ni­sjonen av terrorisme har endra seg, men ameri­kanske kunst­narar har heile vegen åtvara mot totalitære svar på politisk vald.