Ukraina

Mistenkt for tortur

Ukraina hevder å ha avdekket flere russiske torturkamre:

OPPDAGET: Skitne dyner og soveposer bak et gitter i en kjeller som ukrainske myndigheter hevder ble brukt til torturkammer i grenselandsbyen Kozacha Lopan. FOTO: LEO CORREA, AP/NTB Leo CorreaOPPDAGET: Skitne dyner og soveposer bak et gitter i en kjeller som ukrainske myndigheter hevder ble brukt til torturkammer i grenselandsbyen Kozacha Lopan. FOTO: LEO CORREA, AP/NTB Leo Correa

Nyhetsbyrået AP har besøkt den fuktige og rå kjelleren, som ligger bak det lokale supermarkedet. Et jerngitter skiller rommet i to, og danner en celle i det ene hjørnet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Colombia

Colombias nye ytre høyre-president har fått et jordskjelv i fanget. Nå advarer ko­lom­bia­nere om at regje­ringen kan bruke krisa som et påskudd for å mili­ta­ri­sere landet.

Digital suverenitet

EU-kom­mi­sjonen har lansert en strategi­pakke for tekno­logisk suve­re­nitet. Den passer som hånd i hanske med tek-lobbyens agenda, ifølge økonomer.

USA

«Wis­con­sins Mamdani» Francesca Hong leder klart før dagens primærvalg i den viktige vippe­sta­ten. Etablis­se­mentet i Demo­kra­tene fortviler.