Kulturtirsdag

Midt i kunstblinken

Niki de Saint Phalle skjøt seg inn i internasjonalt kunstliv. 20 år etter at hun døde, vises et livsverk med samtidig relevans i Oslo.

Hun har regien selv: Det første man møter i Henie Onstad Kunstsenters omfattende presentasjon av den fransk-amerikanske kunstneren Niki de Saint Phalle (1930–2002), er levende bilder av hovedpersonen. Sittende i en oransje, pop-påvirket kulestol slår den unge kvinnen – med hånden plassert under haken og blikket rettet mot kamera – fast at hun lager «monumentale skulpturer».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Festival

Festi­valens nye VIP-tilbud lover «den perfekte kombi­na­sjonen av festival og komfort». Øya er blitt til flere øyer, mener kritiker.

Scenekunst

Bransje­ve­teran Tove Bratten mener både regje­ringen og Kultur­rådet fortjener et kritisk blikk etter nedleg­gelsen av Verdens­teatret.

Akademia

Flere har hevdet at Norge bruker for mye ressurser på forsk­nings­by­rå­krati og at Forsk­nings­rådet bør inn­skren­kes. Rådet forsvarer egen posisjon.