Notert

Frykter hacking

NOTERT

SKJERMDUMP FRA SNL.NO Bendik WoldSKJERMDUMP FRA SNL.NO Bendik Wold

Norges største oppslagsverk, Store norske leksikon, blir utsatt for dataangrep. Nå er all trafikk fra Russland blokkert i frykt for at historien skal skrives om. – Så å si hver eneste uke blir vi forsøkt overbelastet av tusenvis av forespørsler fra det vi er relativt sikre på er et russiske bot-nettverk, sier sjefredaktør Erik Bolstad i Store norske leksikon til Vårt Land. I ytterste konsekvens er Bolstad redd for at noen skal forsøke å skrive om historien. – Den store frykten er at noen skal komme seg rundt sikkerhetssystemene våre, sier han. ©NTB

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturuka

Vi vet ikke lenger hvordan verden rundt oss fungerer. Selv har jeg sittet en uke i Sigrun Bergs vevstue og gruet meg til å sy en hempe på bunaden.

Over sofaen

For Ellen Horn er hjemme der kunst­ver­kene hennes er. Men også litt på Natio­nal­thea­tret, som hun stadig drømmer om å utvide i klassisk stil.

Bøker

Badende gutter, kvinner i slåbrok og en pike med favnen full av fisk: Et lite øylandskap i Oslo­fjor­den har inspirert kunstnere gjennom hundre år, viser en ny bok.