Album

Et lite mesterverk

Orkester Nord: Fra Trondheim og spiller så det middelmådige blir genialt.

LYSENDE NORD: Barokkorkester med base i Trondheim, grunnlagt av cellist Martin Wåhlberg i 2009. FOTO: TERJE VISNES Terje VisnesLYSENDE NORD: Barokkorkester med base i Trondheim, grunnlagt av cellist Martin Wåhlberg i 2009. FOTO: TERJE VISNES Terje Visnes

Orkester Nord

Mozart, Grétry, 1773

Martin Wåhlberg (dirigent)

Hvorfor Orkester Nord, tidligere Trondheim Barokk, ikke er en større snakkis i klassiske Musikk-Norge er et mysterium. Virtuositeten og presisjonen kan måle seg med de store internasjonale ensemblene. Ikke minst leverer de rytmisk liv, klang og subtil frasering som får musikken til å bli bedre enn den egentlig er.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Album

Open Mike Eagle & Kenny Segal

Doomed!

Open Mike Eagle og Kenny Segal viser tegn på finstemt symbiotisk musikalitet.

Stella Lefty

Long Way Home

Rike barn leker best, eller i hvert fall mest. Men så er ikke hovedproblemet med USAs siste countrypopstjerneskudd at faren hennes er verdens 852. rikeste (ifølge Forbes). Ei heller at gjennombruddshiten til Lefty, «Boston», muligens minner om Noah Kahans «Stick Season». Problemet er hvor middelmådig og generelt dette høres ut, selv med svindyre hjelpere om bord. Eller kanskje nettopp derfor – her er noen på jakt etter hooks og en lyd som slekter på Nashville-versjonen av Taylor Swift, bare veldig mange år senere, i en tid der Swift-popen dukker opp over alt, litt mer vannet ut for hvert forsøk på å gjenskape noe som allerede er gjort.

The Womack Sisters

The Womack Sisters

Womack-familien kjenner soulhistorien som få andre.