Irak

Mister livet for maktskifte

Kraftige sammenstøt fortsetter i Bagdad mellom sjiamuslimske grupper:

I KLINSJ: Irakiske sikkerhetsstyrker, som omfatter Hashd-militsene, brukte tåregass mot Moqtada al-Sadrs tilhengere i regjeringspalasset. Mandag var minst 15 drept og titalls såret i sammenstøtene. FOTO: HADI MIZBAN, AP/NTB Hadi MizbanI KLINSJ: Irakiske sikkerhetsstyrker, som omfatter Hashd-militsene, brukte tåregass mot Moqtada al-Sadrs tilhengere i regjeringspalasset. Mandag var minst 15 drept og titalls såret i sammenstøtene. FOTO: HADI MIZBAN, AP/NTB Hadi Mizban

I 2019 deltok Zahraa al-Mofty (44) sammen med hundretusener av andre irakere på Tahrir-plassen i sentrum av Bagdad, i det som omtales som oktoberrevolusjonen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Venezuela

Et krigsskip, et frihetens manifest og et ultimatum fra USA.

Eu

EU-kom­mi­sjonen vil gi tek-­­selskaper fri tilgang til europeiske borgeres persondata. Den foreslåtte reformen er et tegn på panikk, sier jurist Max Schrems.

Israel og palestina

Benjamin Netanyahu hyller freds­pla­nen for Gaza. Men han er langt fra ferdig med krig, ifølge den israelske diplomaten Eran Etzion.