DebattKlima

Forby grønnvasking

GRØNNE FINGRE: Equinor, her ved konsernsjef Anders Opedal, bør forsere overgangen fra fossil, skriver forfatteren. FOTO: STIAN LYSBERG SOLUM, NTB Stian Lysberg SolumGRØNNE FINGRE: Equinor, her ved konsernsjef Anders Opedal, bør forsere overgangen fra fossil, skriver forfatteren. FOTO: STIAN LYSBERG SOLUM, NTB Stian Lysberg Solum

Fossile produkter, i likhet med tobakk, er varer som produseres og selges lovlig, selv om de er skadelig for helse, miljø og klima. I rapporten «Når en svart bransje grønnvaskes», som lanseres den 17.august under Arendalsuka, krever Besteforeldrenes klimaaksjon at vi stopper reklame for denne type produkter.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Sykehus

Oppklaring om ny finan­sie­rings­modell

I forrige uke gjorde Stortinget et vedtak om ny finansieringsmodell av sykehusene. Forslaget fra Ap og H fikk flertall gjennom støtte fra SV og Rødt. Vedtaket skal «sikre at sykehusinvesteringer ikke skal gå på bekostning av driften av sykehusene» og at «nye sykehusbygg skal besluttes av Stortinget og helt eller delvis finansieres over statsbudsjettet». Vedtaket er en god målsetting. Samtidig er det så uklart at det gir rom for flere alternativer, jf. oppslaget med helseminister Vestre i Klassekampen 17.

Kulturskolen

Byrådets løftebrudd

Byrådet i Oslo har gjennom flere år vist at kultur ikke er en prioritert oppgave. Dette har blant annet blitt tydelig i behandlingen av Oslo Nye Teater, som har opplevd gjentatte kutt og manglende forutsigbarhet. Samtidig har byrådet lovet å skjerme barn og unge fra kulturkuttene. Men nå foreslår de å fjerne rundt 3800 gratisplasser i kulturskolen, noe som rammer nettopp barn og unge. Dette er å lese i Klassekampen 17. februar. Kulturskolen er ment å gi alle barn og unge reell tilgang til kulturtilbud, uavhengig av hvor de bor eller familiens økonomi.

Medier

La nu Mette-Marit være i fred!

Kronprinsesse Mette-Marit har en lungesykdom og vil måtte ha lungetransplantasjon. Psykisk belastning, medietraumer og stress påvirker prognosen i negativ favør. Hva er sjansen for at Oslomediene nå ved hardkjør (se trykket mot Mette-Marit og Marius) reduserer kronprinsessens livslengde? Mette-Marit har idiopatisk pulmonal fibrose med typisk fem års overlevelse etter lungetransplantasjon: 50 prosent. Psykisk belastning og stress øker mortalitetsrisikoen post-transplant med 65 prosent, reduserer median overlevelse fra fem til tre år. Sjansen for at mediehardkjøret reduserer hennes livslengde er dermed betydelig, estimert 40 prosent hvis det utløser klinisk distress. La nu Mette-Marit være i fred! Gud hjelpe den som dytter Norges kronprinsesse og fremtidige dronning i en tidlig grav. Det er karma du ikke vil ha.