Ballen gjennom glasstaket

Etter EM-suksessen må vi alle lære oss å tenke større om kvinner og fotball, skriver Mariken Lauvstad.

Tenk det. Det måtte et kvinnelag til for å «bringe fotballen hjem» til verdens mest fotballgale nasjon. Englands 2–1-seier over Tyskland søndag satte publikumsrekord med mer enn 87.000 fans samlet på Wembley – det største publikummet i europamesterskapets historie, både for menn og kvinner. EM-finalen var også årets mest sette tv-begivenhet i Storbritannia.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

På tampen

Lille­bro­ren til Formel 1-legenden skal gifte seg. Med en høyre­eks­tre­mist. Koselig,

Kunst

I sin samtid ble Asta Nørregaard ned-­latende omtalt som «mote­ma­ler­inne». I en ny utstilling snur Nasjo­nal­mu­seet det til noe positivt.

Bøker

Å avslå Helene Uris roman fra innkjøps­ord­ningen av litterære årsaker, er me­nings­løst, ifølge anmelder Ingvild Bræin.