Film

Vill vold, høy fart

HÅNDGEMENG: Tangerine (Aaron Taylor-Johnson) og Ladybug (Brad Pitt) gyver løs på hverandre i «Bullet Train». FOTO: SF NORGE Scott GarfieldHÅNDGEMENG: Tangerine (Aaron Taylor-Johnson) og Ladybug (Brad Pitt) gyver løs på hverandre i «Bullet Train». FOTO: SF NORGE Scott Garfield

(USA, 2022)

Regi: David Leitch.

Manus: Zak Olkewicz (basert på 2010-boken av Kôtarô Isaka).

Med: Brad Pitt, Joey King, Aaron Taylor-Johnson, Brian Tyree Henry, Hiroyuki Sanada.

Lengde: 2 t. 6 min.

Hva: Action.

Hvor: Kino.

Med mindre man er i humør til å se en fullstendig over the top-type hyperoverdrevet vittig-voldsom action som låner fra alt og alle (men mest fra Quentin Tarantino og Guy Ritchie), er det nok like greit å holde seg unna «Bullet Train». Samtidig bør det nevnes at selv om filmen innledningsvis har problemer med rytmen i spenningsoppbyggingen, introduksjonen av rollefigurene og fremførelsen av vitsene, så kan, heldigvis, dens ustoppelige tro på egen fortreffelighet sakte, men sikkert bryte ned ens eventuelle motstand. For omtrent som høyhastighetstoget det refereres til i tittelen, er filmen ustoppelig.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Film

Film

The Odyssey

Nolans Homer-variasjoner balanserer mellom gresk antikk-cosplay og storslått kitsch.

Film

Not A Pretty Picture

Martha Coolidge rekonstruerte valdtekta ho vart utsett for som 16-åring, og avslørte samstundes high school-komedien.

Film

Jean de ­Florette

40 år etter at Claude Berris «Jean de Florette» gjorde Provence-film til ein eigen dramasjanger, står filmverket fram som ei åtvaring mot framandfrykt og dødbringande hete og tørke.