Dagboka

Støtte

  • Det er den tida av året igjen. Tida hvor riksmediene skriver side opp og side ned om studenter med skyhøye karaktersnitt som ikke kommer inn på drømmestudiet. Jeg vet selv hvordan det er når meldingen fra Samordna Opptak tikker inn. Sist jeg satt med skjelvende hender og logget meg inn for å se resultatene var i 2020. En halvtime seinere satt jeg der gråtkvalt og med øyne som matchet den røde tequilahatten jeg hadde på hodet. En måned seinere flyttet jeg til Volda. Ønsket om journalistikkstudier i Oslo var lagt bak meg for lengst.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

Drama

Hva skjer når isen i Polhavet forsvinner? Hva skjer med det sårbare livet når havet blir varmere? Er Golfstrømmen til å stole på? Torsdag dro forskningsskipet «Kronprins Haakon» nordover fra Svalbard, lastet med forskere, måleutstyr og mange ubesvarte spørsmål. Innen 2050 skal Polhavet være isfritt. Smeltingen går raskt. Polfarere som planlegger å gå på ski til Nordpolen, bør heller satse på båt. Isen i Polhavet har til nå vært «den hvite topplua» som hindrer sola i å varme opp vannet. Dermed har den globale oppvarmingen vært begrenset. Slik er det ikke lenger. Stadig større områder i nord er isfrie, sola varmer vannet. Isen smelter også fra undersida. Livet i havet har vært nøye tilpasset de stabile forholdene.

Hedres

En søndag i februar i fjor befant fisker Jon Atle Bjørnø seg i iskaldt vann, langt fra land. Han tenkte at det var game over, men så dukket et redningshelikopter tilfeldigvis opp. Fiskeren forstoat «noen» holdt sin vernede hånd over ham denne dagen. Han har skaffet seg ny sjark og fortsetter i yrket. 45-åringen har i tillegg engasjert seg sterkt for økt sikkerhet for de som lever i små farkoster på lumsk og iskaldt hav. Torsdag ble det kjent at Hasvik kommune har utnevnt Bjørnø fra Sørvær som årets sørøyborger. Prisen får han for sitt engasjement for sikkerhet blant fiskere, og for å jobbe for økt ungdomsfiske.

Ro, ro

Jo eldre de såkalte sosiale medieplattformene blir, dess mer usosiale blir de. I alle fall de mest toneangivende algoritmestyrte, som tydeligvis har som forretningsidé å leve av andres hat og sinne. Også mitt eget. Under VM-festen satt surmaga folk og hetsa andre med annen hudfarge og bekledning enn dem selv som tok imaginære årer fatt for å vise seg som en del av det norske fellesskapet. Det er litt merkelig, for det er fra samme kant gnålet om integrering kommer. Om du vinner OL-medaljer med Norge på brystet, danser i gatene med bunad på 17. mai, eller ror, og tilfeldigvis er brun i huden og kanskje til og med bruker hijab, skal du ikke tro du kan påberope deg å være norsk.