Kultur

Savner kvinner i kulissene

9 av 10 sceneteknikere er menn. Men lydtekniker Daria Zarbeeva mener en endring er på vei:

NYANSATT: Daria Zarbeeva trives godt som lydtekniker på Tou Scene i Stavanger. – Det at jeg ikke har opplevd diskriminering betyr ikke at det ikke finnes, sier hun. Marie von KroghNYANSATT: Daria Zarbeeva trives godt som lydtekniker på Tou Scene i Stavanger. – Det at jeg ikke har opplevd diskriminering betyr ikke at det ikke finnes, sier hun. Marie von Krogh

– Det finnes dårlige folk i alle bransjer. En gang var det en gammel artist som skreik ut, «nei, nå må noen hjelpe den jenta, hun veit ikke hva hun driver med», sier Daria Zarbeeva på telefon til Klassekampen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

November

Eurovision-dramaet kulminerte med NRKs til­slut­ning til vidare israelsk deltaking.

Kulturtirsdag

I 2025 har Chemnitz vært europeisk kultur­ho­ved­stad. Bak den gamle DDR-kjempens sjarm­of­fensiv finnes skarpe politiske motset­ninger.

Museer

70 prosent av dem som besøkte Munch-museet i 2025, var turister