Kultur

Savner kvinner i kulissene

9 av 10 sceneteknikere er menn. Men lydtekniker Daria Zarbeeva mener en endring er på vei:

NYANSATT: Daria Zarbeeva trives godt som lydtekniker på Tou Scene i Stavanger. – Det at jeg ikke har opplevd diskriminering betyr ikke at det ikke finnes, sier hun. Marie von KroghNYANSATT: Daria Zarbeeva trives godt som lydtekniker på Tou Scene i Stavanger. – Det at jeg ikke har opplevd diskriminering betyr ikke at det ikke finnes, sier hun. Marie von Krogh

– Det finnes dårlige folk i alle bransjer. En gang var det en gammel artist som skreik ut, «nei, nå må noen hjelpe den jenta, hun veit ikke hva hun driver med», sier Daria Zarbeeva på telefon til Klassekampen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Lena Ahlgren Johansson fikk nok av auto­fik­sjon og middel­klasseliv. Mellom skiftene som personlig assistent skrev hun en 800 siders arbei­der­roman.

Bøker

På tiårs­ju­bi­leet til litte­ra­tur­fes­ti­valen Jernrosa står temaer som soli­da­ritet og demokrati på agendaen.

Museum

Kuttene er bra for museet, mener kunst­his­to­riker