Pride

Hat og forfølgelse av homofile er ikke noe nytt i norsk historie, og politiet har ikke alltid beskyttet de skeive:

UTSATT: Helgas masse­skyting i Oslo satte en stopper for Pride-­feiringen i hoved­staden. Hele den skeive historien i Norge er en historie om vold, ifølge forskere. FOTO: HÅKON MOSVOLD LARSEN, NTB Hakon Mosvold LarsenUTSATT: Helgas masse­skyting i Oslo satte en stopper for Pride-­feiringen i hoved­staden. Hele den skeive historien i Norge er en historie om vold, ifølge forskere. FOTO: HÅKON MOSVOLD LARSEN, NTB Hakon Mosvold Larsen

Lørdagens skyting utenfor London pub i Oslo natt til lørdag kan ha vært det første organiserte terrorangrepet rettet mot skeive i Norge.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Ved veis ende

For ti år siden hadde alle Siri Aurdals (1937–2026) skulpturer havnet på søppel­dynga. Men så fikk kunst­ner­skapet ny vind i seilene.

Musikk

Det er blitt vanske­li­gere å drive festival i Norge etter at storka­pi­talen etablerte seg i bransjen, forteller lokale festi­val­sjefer.

Kulturtirsdag

Sovjet-verket «Mannen som aldri kastet noe» er blant Nasjonal­museets mest kjente instal­la­sjoner. Russlands krig har aktua­lisert kunst­ne­rens opphav i Ukraina.