El salvador

38.000 folk har blitt arrestert

Massearrestasjoner fører til overfylte fengsler og menneskerettighetsbrudd i El Salvador:

ARRESTERT: Folk som er mistenkt for å være involvert i gjengkriminalitet, blir fraktet til fengsel av politiet i El Salvador. Det er fortsatt unntakstilstand i landet, og flere tusen sitter i fengsel. FOTO: MARVIN RECINOS, AFP/NTB MARVIN RECINOSARRESTERT: Folk som er mistenkt for å være involvert i gjengkriminalitet, blir fraktet til fengsel av politiet i El Salvador. Det er fortsatt unntakstilstand i landet, og flere tusen sitter i fengsel. FOTO: MARVIN RECINOS, AFP/NTB MARVIN RECINOS

Kapasiteten er sprengt, fengslene er overfylte. De fleste innsatte i El Salvadors fengsler er unge menn: som regel nåværende eller tidligere gjengmedlemmer. Andre er vanlige borgere. Noen ble arrestert fordi de har tatoveringer, andre fordi de var på feil sted til feil tid. Familie og venner til gjengmedlemmer er også arrestert.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Analyse

Et lekket Pentagon-­dokument signa­li­serer mykere Kina-linje fra USA.

Midtøsten

Israels bombing av Qatar har blitt en diplo­matisk nøtt for USAs utenriks­mi­nister Marco Rubio. Nå samles arabiske ledere for å diskutere felles respons.

Brasil

Brasils tidligere president Jair Bolsonaro ble dømt til 27 år i fengsel. Det er et veiskille for landet, sier brasi­li­anske Larissa Avelar.