El salvador

38.000 folk har blitt arrestert

Massearrestasjoner fører til overfylte fengsler og menneskerettighetsbrudd i El Salvador:

ARRESTERT: Folk som er mistenkt for å være involvert i gjengkriminalitet, blir fraktet til fengsel av politiet i El Salvador. Det er fortsatt unntakstilstand i landet, og flere tusen sitter i fengsel. FOTO: MARVIN RECINOS, AFP/NTB MARVIN RECINOSARRESTERT: Folk som er mistenkt for å være involvert i gjengkriminalitet, blir fraktet til fengsel av politiet i El Salvador. Det er fortsatt unntakstilstand i landet, og flere tusen sitter i fengsel. FOTO: MARVIN RECINOS, AFP/NTB MARVIN RECINOS

Kapasiteten er sprengt, fengslene er overfylte. De fleste innsatte i El Salvadors fengsler er unge menn: som regel nåværende eller tidligere gjengmedlemmer. Andre er vanlige borgere. Noen ble arrestert fordi de har tatoveringer, andre fordi de var på feil sted til feil tid. Familie og venner til gjengmedlemmer er også arrestert.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Iran

Iran lover å svare dersom Donald Trump går etter kraft­ver­kene. Men folke­retts­ekspert Cecilie Hel­les­tveit sier sterke krefter er i sving for å hindre eskalering.

Venezuela

I Venezuela har hele den militære topple­delsen blitt byttet ut. – Oppsiks­vek­kende, sier Ronald Mayora Synnes.

Folkerett

Da Sør-Afrika tok Israel til FN-domstolen med folkemord­anklager, varslet Tyskland at de ville ta israelerne i forsvar. Nå trekker den tyske regje­ringen planene.