El salvador

38.000 folk har blitt arrestert

Massearrestasjoner fører til overfylte fengsler og menneskerettighetsbrudd i El Salvador:

ARRESTERT: Folk som er mistenkt for å være involvert i gjengkriminalitet, blir fraktet til fengsel av politiet i El Salvador. Det er fortsatt unntakstilstand i landet, og flere tusen sitter i fengsel. FOTO: MARVIN RECINOS, AFP/NTB MARVIN RECINOSARRESTERT: Folk som er mistenkt for å være involvert i gjengkriminalitet, blir fraktet til fengsel av politiet i El Salvador. Det er fortsatt unntakstilstand i landet, og flere tusen sitter i fengsel. FOTO: MARVIN RECINOS, AFP/NTB MARVIN RECINOS

Kapasiteten er sprengt, fengslene er overfylte. De fleste innsatte i El Salvadors fengsler er unge menn: som regel nåværende eller tidligere gjengmedlemmer. Andre er vanlige borgere. Noen ble arrestert fordi de har tatoveringer, andre fordi de var på feil sted til feil tid. Familie og venner til gjengmedlemmer er også arrestert.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Usa

Elon Musks kjæledegge har blitt avlivet i det stille. Men arven etter kuttbyrået Doge lever videre, sier Trump-ad­mi­ni­stra­sjonen.

Ukraina-krigen

USA og Ukrainas nye rammeverk for en freds­av­tale blir avvist av Kreml. Nå må Europa bli mer pragmatisk, mener Russland-eksperter.

Ukraina-krigen

Europa har fått gjennom store endringer i USAs forslag til freds­av­tale i Ukraina. Men eksperter advarer om at Russland kan avvise den nye planen.