Anmeldelse

Overtydelig og obskur

Alex Garlands visuelt slående kjønns-skrekk dras litt for langt.

Forbuden frukt – mye av filmens symbolbruk er i tydeligste laget. Jessie Buckley forsyner seg av epletreet. FOTO: NORSK FILMDISTRIBUSJON Photo Credit:Kevin BakerForbuden frukt – mye av filmens symbolbruk er i tydeligste laget. Jessie Buckley forsyner seg av epletreet. FOTO: NORSK FILMDISTRIBUSJON Photo Credit:Kevin Baker

(USA, 2022)

Regi og manus: Alex Garland

Med: Jessie Buckley, Rory Kinnear, Paapa Essiedu

Sjanger: Skrekk

Lengde: 1 t. 40 min.

Vist på: Kino

I håp om å bearbeide ektemannens traumatiske død, skal Harper (Jessie Buckley) tilbringe to uker i et herskapshus nær den avsidesliggende landsbyen Cotson. Men allerede i møtet med utleieren (Rory Kinnear) aner vi at oppholdet neppe blir en suksess. Ikke bare gir han henne en liksom-humoristisk skjennepreken fordi hun spiste av et eple fra treet i hagen; all interaksjon mellom dem foregår i en ubehagelig klønete atmosfære – på grensen til det skumle.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Ny norsk sangbok

Forfatter April Alexan­ders­dottir mener «Om igjen» fra bergens­bandet Razika er århundrets beste norske låt.

Teater

Teateret brukte kunstig intel­ligens til å lage plakater til «Narnia» og «Jakten på prinsessa».

Medier

Sveriges største nyhetsavis lanserer stor­sat­sing på radio. Radio­for­matet har en under­vurdert rekkevidde, mener Afton­bla­det-sjefen.