Kulturuka

Finansierer vi folkemord?

Si meg hvem du handler med, og jeg skal si deg hvem du er.

Kinesisk politi patruljerer et marked i Kashgar i Xinjiang-provinsen. FOTO: JOHANNES EISELE, AFP/NTB JOHANNES EISELEKinesisk politi patruljerer et marked i Kashgar i Xinjiang-provinsen. FOTO: JOHANNES EISELE, AFP/NTB JOHANNES EISELE

For noen dager siden var jeg en sjelden tur med sønnen min i butikken på hjørnet der jeg bor. Treåringen gikk bort til mannen i kassa, som benyttet anledningen til å gi en beskjed, litt høylytt, så jeg også skulle høre. «Hvorfor handler pappaen din aldri her, men bare på Kiwi?» spurte han, «støtter han ikke de små butikkene?»

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Essay

Hvorfor er nobel­pris­vinner Anne Carson så opptatt av søvn?

Hl-senteret

I går ble det klart at HL-senterets direktør går med umiddelbar virkning. Folke­mor­dekspert mener Heiret blir straffet for å ha diskutert Gaza.

Kulturtirsdag

Midt i tyveårene skrev Cecilie Løveid om kjærlighet, kvinneliv og Bergen. Nå gjenutgis det oppfinn­somme resultatet.