Australia

Kvesser klørne i klimakampen

Klimatoppmøtenes «sinke» skal snu opp ned på politikken:

SÅRBAR: Klimaendringene truer koalaen i Australia, blant annet på grunn av tørke og at næringsnivået i eukalyptusbladene som den spiser, blir dårligere. Pungdyret finnes kun i Australia.FOTO: MATHIAS APPEL, FLICKR Mathias AppelSÅRBAR: Klimaendringene truer koalaen i Australia, blant annet på grunn av tørke og at næringsnivået i eukalyptusbladene som den spiser, blir dårligere. Pungdyret finnes kun i Australia.FOTO: MATHIAS APPEL, FLICKR Mathias Appel

Det australske valget ble et klimavalg, slår flere analytikere fast. Labor-leder Anthony Albanese kastet den konservative regjeringen med løfter om en ny tilnærming til klimapolitikk.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Reportasje

Folk i Russland og Finland var bundet sammen av geografien. I sommer bestemte den finske regje­ringen seg for å forlenge stengingen av grensa på ubestemt tid.

Sverige

Det stormer rundt Vänster­par­tiet i Sverige, der politiet gransker mistanker om valgfusk.

Analyse

Støre, Lula, Sánchez og Trump. Alle svermer for den ameri­kanske sosia­lismens største stjerne.