Kronikk

Bistandskutt, midt i krisa?

Krig og galopperende prisøkning rammer verdens fattige hardt. Samtidig kutter Norge i bistandsbudsjettet.

FRA VONDT TIL VERRE: I India har en langvarig hetebølge og prisøkninger på grunn av krigen i Ukraina ført til store svikt i kornproduksjonen, og nå har den indiske regjeringen forbudt eksport av hvete. Her bærer en bonde en bunt med hvete utenfor Jammu i India. FOTO: CHANNI ANAND, AP/NTB Channi AnandFRA VONDT TIL VERRE: I India har en langvarig hetebølge og prisøkninger på grunn av krigen i Ukraina ført til store svikt i kornproduksjonen, og nå har den indiske regjeringen forbudt eksport av hvete. Her bærer en bonde en bunt med hvete utenfor Jammu i India. FOTO: CHANNI ANAND, AP/NTB Channi Anand

To ødeleggende hendelser har rammet verden de siste to årene, i tillegg til den vedvarende ødeleggende virkningen klimaendringene har.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Kronikk

Lukk merdene!

Nato og EU satset alt, våpen, penger og prestisje, på at Ukraina skulle vinne. I dag må vi konstatere at «våpen for fred»-linjen ikke har ført frem.

Norge kan ikke stole på et USA ledet av Donald Trump, uansett hva slags «garan­tier» vi måtte få.