Kronikk

Bistandskutt, midt i krisa?

Krig og galopperende prisøkning rammer verdens fattige hardt. Samtidig kutter Norge i bistandsbudsjettet.

FRA VONDT TIL VERRE: I India har en langvarig hetebølge og prisøkninger på grunn av krigen i Ukraina ført til store svikt i kornproduksjonen, og nå har den indiske regjeringen forbudt eksport av hvete. Her bærer en bonde en bunt med hvete utenfor Jammu i India. FOTO: CHANNI ANAND, AP/NTB Channi AnandFRA VONDT TIL VERRE: I India har en langvarig hetebølge og prisøkninger på grunn av krigen i Ukraina ført til store svikt i kornproduksjonen, og nå har den indiske regjeringen forbudt eksport av hvete. Her bærer en bonde en bunt med hvete utenfor Jammu i India. FOTO: CHANNI ANAND, AP/NTB Channi Anand

To ødeleggende hendelser har rammet verden de siste to årene, i tillegg til den vedvarende ødeleggende virkningen klimaendringene har.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Det er ikke rart at Donald Trump vil allmenn­kringkastere til livs. Men burde ikke Frp vite bedre?

Jeg trodde at min morfars livsverk ikke lenger var av verdi. Så feil kan man ta.

I Kenya, Madagaskar og Tanzania ser vi det samme: Den yngre gene­ra­sjonen er i ferd med å endre Afrikas politiske landskap.