Kunstvandal mikset seg smoothie av dødt foster

KUNST OG HÆRVERK II

Nei, kjære leser, vi er ennå ikke helt ferdige med ovennevnte Ibi-Pippi Orup Hedegaard. Etter litt research i Viborg Folkeblad innså vi at den danske kunstvandalen fortjener sin egen notis. Hvordan – ja, hvordan! – har det for eksempel unnsluppet vår oppmerksomhet at Hedegaard i 2016 bergtok kunstpublikummet i Nørresundby ved å kjøre et elleve uker gammelt menneskefoster, abortert av hans ekskone, i en blender – og så drikke det? Takk, nå har vi sett videoen, og vi glemmer den ikke med det første. Dessverre eller heldigvis fins det ingen bildedokumentasjon av Hedegaards samleie med et reklameskilt for Iphone 6 i 2014, et opptrinn flere av supermarkedets kunder fant «meget, meget ubehagelig», ifølge lokalavisa.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Kultur

Teater

En litt uventet kandidat dukket opp da lista over årets Hedda-nominerte ble be­kjent­gjort i går.

Medier

NRK skal følge Else Kåss Furuseth og Ensom­hets­par­tiet gjennom valgkampen. – Vi slipper så vidt til med et leser­inn­legg, sier INP-leder Øistein Høksnes.

Film

«Russians at War» tåkelegger vanlige russeres ansvar i Ukraina-­krigen, mener Nataliya Yeremeyeva. Fritt Ords Knut Olav Åmås forsvarer dagens film­vis­ning.