Armenia

Mister rubel-inntekten

Krigen i Ukraina kaster migrantarbeidere fra tidligere sovjetland ut i ledighet:

SKULLE VÆRT I RUSSLAND: Arman Shahinyan sammen med sønnen sin i en sofa hjemme i den armenske småbyen Banavan. Krigen i Ukraina hindrer ham og andre migrantarbeidere i å kunne reise til Russland for å jobbe. Narek AleksanyanSKULLE VÆRT I RUSSLAND: Arman Shahinyan sammen med sønnen sin i en sofa hjemme i den armenske småbyen Banavan. Krigen i Ukraina hindrer ham og andre migrantarbeidere i å kunne reise til Russland for å jobbe. Narek Aleksanyan

På denne tida hvert år pleier Arman Shahinyan å reise fra landsbyen Banavan i Armenia med kurs mot Russland. Der blir trettiåringen ofte helt fram til desember – for å tjene penger til resten av året. Det gjør han ved å kjøre lastebil.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Tanzania

Etter det voldelige valget i oktober 2025, lever aktivister, kritikere og oppo­si­sjons­po­li­ti­kere farlig i Tanzania.

Cuba

USA forsøkte denne uka å få land til å boikotte en FN-debatt om Cuba-blokaden. En kubansk oppo­si­sjons­po­li­tiker ber Norge om å hjelpe Cuba ut av krisa.

Iran-krigen

Nato-toppmøtet havnet i skyggen av nye angrep fra USA mot Iran. Partenes ulike tolkninger av inten­sjons­av­talen kan bli et problem, mener Iran-ana­ly­ti­kere.