Notert

Oppdaget falske nyheter

NOTERT

FOTO: ALEXANDER NEMENOV, AFP/NTB ALEXANDER NEMENOVFOTO: ALEXANDER NEMENOV, AFP/NTB ALEXANDER NEMENOV

Ifølge en ny undersøkelse fra Medietilsynet har hver tredje nordmann sett informasjon eller nyheter om krigen i Ukraina som de seinere har oppdaget at er falsk. «Tallene i undersøkelsen understreker betydningen av å ha en kritisk tilnærming til det vi leser,» sier direktør Mari Velsand i Medietilsynet. Analyseselskapet Sentio Research Norge har utført undersøkelsen. 41 prosent av de spurte sier de ikke har oppdaget at de har lest falsk informasjon, mens 27 prosent ikke vet. ©NTB

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Kultur

Kunst

Hvis etter­kom­merne får viljen sin, kan det bli slutt på offentlige utstil­linger av kunsten til Hilma af Klint.

Kulturtirsdag

«Godnatt da du» er inter­essant mer enn god, men boken bærer bud om en opp­havs­mann som skulle bli noe ganske for seg selv i norsk kulturliv.

Bøker

Danske Thomas Bobergs «Insula» er nominert til Nordisk råds litte­ra­tur­pris. Nå saksøkes forfat­teren av en fornærmet øybeboer.