Internasjonalen

INTERNASJONALEN: Myndighetene i Sri Lanka blokkerte i går all tilgang til sosiale medier, opplyser den uavhengige overvåkingstjenesten NetBlocks. Tiltaket vil gjøre det vanskeligere å organisere demonstrasjoner mot et landsomfattende portforbud som ble innført lørdag. Sist uke erklærte også president Gotabaya Rajapaksa unntakstilstand, med soldater som patruljerer gatene. Den økonomiske krisa i Sri Lanka er den verste på mange år. JB

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Svenska Akademien

Etter metoo-skandalen i 2017 har Svenska Akademien fornyet seg, men er det til det bedre? – Borte er mystikken og autori­teten, sier Victor Malm.

Kunstig intelligens

Pangram har avslørt prisvin­nende forfattere og kjente journa­lister. Men er KI-detektoren presis nok?

Helse

Fra 2023 til 2025 steg antall pasienter med ADHD-diagnose innlagt på psy­kiatrisk avdeling med 60 prosent ved Drammen sykehus.