Anmeldelse

Krigerens fortelling

I «Dette livet eller det neste» får en hjemvendt Syria-farer tale ut.

VED BILEN: Scenografien i «Dette livet eller det neste» er enkel, men virkningsfull. Ravdeep Singh Bajwa spiller karakteren Tariq. © FOTO: MAGNUS SKREDE VED BILEN: Scenografien i «Dette livet eller det neste» er enkel, men virkningsfull. Ravdeep Singh Bajwa spiller karakteren Tariq. © FOTO: MAGNUS SKREDE

Østfold internasjonale teater

Av: Demian Vitanza.

Dramatisering: Miriam Prestøy Lie og Idun Vik.

Regi: Miriam Prestøy Lie.

Dramaturg: Elin A. Grinaker.

Scenografi: Helle Bendixen.

Med: Ravdeep Singh Bajwa.

Under et skrivekurs i et fengsel traff forfatteren Demian Vitanza en norskpakistansk hjemvendt Syria-farer. Romanen «Dette livet eller det neste» ble til gjennom samtaler mellom Vitanza og Tariq, som han heter i boken. Men Vitanzas spørsmål er ikke tatt med, og slik fremstår fortellingen som en monolog. Det inviterer til dramatisering.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Medier

Wall Street Journal sier ja til KI-genererte debatt­inn­legg. Dags­avi­sens debatt­re­daktør er skeptisk til å sette data­skrev­ne tekster på trykk.

På tampen

Yayoi Kusamas (1929–2026) enorme po­pu­la­ritet skyldes ikke bare at kunst­ver­kene fungerer som utmerkede selfieku­lisser.

Kommentar

Endeleg ein god notidsfilm om andre verdskrig.