Kabler

Menneskelig årsak bak kabelsvikt

SØK: Sysselmannsskipet Polarsyssel er brukt under arbeidet med å lete etter bruddet i strømforsyningen til den ene av to fiberkabler som knytter Svalbard til fastlandet. FOTO: JAN-MORTEN BJØRNBAKK, NTB Jan-Morten BjørnbakkSØK: Sysselmannsskipet Polarsyssel er brukt under arbeidet med å lete etter bruddet i strømforsyningen til den ene av to fiberkabler som knytter Svalbard til fastlandet. FOTO: JAN-MORTEN BJØRNBAKK, NTB Jan-Morten Bjørnbakk

Politiets etterforskning av bruddet på den ene av to fiberkabler som knytter Svalbard til fastlandet, tyder så langt på at mennesker står bak og ikke naturen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Svalbard

Tidligere har isbjørnen på Svalbard holdt seg unna reinen, men med mindre is må den leite etter mat på annet vis.

Én gang har Fridtjof Klareng Dale aksjonert mot norsk olje­lei­ting. Prisen ble fotlenke og 1,2 millioner kroner.

Rødt

Rødt Oslo har valgt Siavash Mobasheri og Jorunn Folkvord som sine topp­­kandidater. Utfordrer Maren Njøs Kurdøl er ute av kampen.