I dag

Hagefugl­telling

Endelig helgen for hagefugltelling, det gleder jeg meg til hvert år. Men i dag finnes ikke en eneste småfugl på foringsplassen. De vevre små dunballene er slynget inn i skogen bak huset og tør ikke stikke nebbene frem igjen før vinden har løyet. Den elleville vinden i dødsdans og lek med bølger og trær og skyer og hustak og mennesker som er utomhus. Vanlig det, her vi bor på utsiden av en øy på vestlandskysten. Hagefugltelling har vært foretatt hvert år siden 2008. Fuglevennen.no organiserer. Tellingen gir viktig informasjon i forskningen av småfuglene våre.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Mot veggen

Oljefondet skal få ny etikk­mo­dell. Cecilie Hel­les­tveit skjønner ikke hvorfor vi drepte systemet som gjorde oss rike uten at vi ble onde.

Kapitalisme

Åtte­årin­ger på sminke­bu­tikk. Rensebalsam­reklame på en Formel 1-bil. Skjønnhets­industrien gjen­nom­syrer hver pore av vår kultur.

Klassiker

Arrianos’ skildring av Aleksander den store var en uhemmet ideali­sering av en tidlig im­pe­rialist – som endelig kan leses på norsk.