Myanmar

Nekter å gi seg

Frykt og motstand i Myanmar ett år etter kuppet:

HARDT: Mange har blitt skadet og drept i kampene i Myanmar. Har bæres en skadet mann vekk fra trefningene med sikkerhetsstyrker i Yangon i mars 2021. FOTO: AP/NTB STRHARDT: Mange har blitt skadet og drept i kampene i Myanmar. Har bæres en skadet mann vekk fra trefningene med sikkerhetsstyrker i Yangon i mars 2021. FOTO: AP/NTB STR

En kjølig natt i desember blir innbyggerne i den thailandske grensebyen Mae Sot vekket av lyden fra luftangrep og artilleriild. På den andre sida av grensa flykter hundrevis av mennesker inn i jungelen for å komme seg unna militærets angrep.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Reportasje

Et parti som offisielt er erklært ekstre­mistisk og en trussel mot demo­kra­tiet kan i morgen vinne reint flertall i en tysk delstat.

Iran

Iran-krigen skulle inn i en mer lavmælt, økonomisk fase. I stedet har den militært blusset opp igjen – to måneder før valget i USA.

Usa

Democratic Socialists of America (DSA) vil forandre USA. Men først må de bli enige om hvordan.