DebattMusikk

Tallfest samfunns­ge­vinsten av musikk

Håkon Kvam har helt rett i sitt innlegg «Den feiteste kaka» (27.01.): Musikk har stor betydning for livskvalitet. Dessverre er det også derfor musikklivet settes til side – livskvalitet er vel og bra, men hvis det er helse som teller, finansierer politikerne heller idretten. I så fall vil de bomme grovt. De siste 20 årene har forskningen på effekten av å delta i musikk økt betydelig i omfang. Solid dokumentasjon viser nå hvordan musikk gjør oss bedre i stand til å håndtere helseutfordringer som depresjon, smerter og demens. Også på andre områder enn helse finnes det dokumenterte effekter av deltakelse i musikk. En studie ved Århus universitet med 20.000 elever viste blant annet forskjeller i hukommelsen hos barn og unge som utøver musikk.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Barnevernet

De kriminelle skal ut av barne­ver­net

Barn i barnevernet er noen av de mest utsatte barna i Norge. Det er fellesskapets oppgave å ta godt vare på dem. Useriøse og kriminelle aktører har selvsagt ingenting å gjøre som ansatte eller eiere i barnevernet. Rapporten fra A-krimsenteret i Tønsberg er alvorlig. Den viser at tre selskaper med godkjenning til å drive barnevernsinstitusjon har hatt personer med koblinger til kriminelle miljøer i sentrale roller. To av dem har hatt ungdommer boende hos seg. I tillegg er det avdekket kriminelle aktører hos ytterligere 13 selskaper som leverer tjenester innenfor barnevern, helse og omsorg til stat og kommune.

Skole

Pisa og lærebøkene

Norske elevers kunnskaper går ikke bare nedover. De går mer nedover enn land det er naturlig å sammenligne seg med, skal vi tro Pisa-tallene som ble presentert den 8. september. Mye kan sies om Pisa-testene, hvordan de måler kunnskap og ferdigheter, og hvilke elever de favoriser. Men uavhengig av testenes innretning står et helt ufravikelig premiss. Kunnskap og faglig mestring må utvikles fra bunnen av og med en tydelig progresjon. Dessverre er det få snarveier til kunnskap.

Ukraina

Feil om narrativ

Feil i Birgit Brock-Utne sitt narrativ i Klassekampen 9. september. Ho skriv «Det var et vilkår både fra USA, UK og Russland at Ukraina ga opp sine atomvåpen for å bli en eget stat, som også kunne bli medlem i FN.» Dette stemmer ikkje for Ukraina har vore medlem i Dei sameinte nasjonane sidan 24. oktober 1945, til liks med både Russland og Belarus.