Beredskap

Kabel­mys­te­riet

Svalbards «backup»-fiberkabel er slått ut av drift:

PÅ NETT: Hvis alt annet slår feil, har Svalbard en satellittstasjon eid av selskapet Space Norway, som også har ansvar for den ødelagte nettkabelen. FOTO: OLE MAGNUS RAPP Ole Magnus RappPÅ NETT: Hvis alt annet slår feil, har Svalbard en satellittstasjon eid av selskapet Space Norway, som også har ansvar for den ødelagte nettkabelen. FOTO: OLE MAGNUS RAPP Ole Magnus Rapp

Det ellers isolerte øyriket Svalbard er tilknyttet fastlandet gjennom to fiberkabler som gir innbyggerne tilgang på internett og rask kommunikasjon.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Brannfolk får ikke yrkes­skade­er­statning for sykdom pådratt i tjeneste. På Sluppen brann­sta­sjon i Trondheim er vaktlaget utålmodige.

Sikkerhet

Kina kan bestemme seg for å sende atomubåter til Arktis innen året er omme, tror forfatter og journalist Bård Wormdal.

Integrering

Salam Norge har sendt to ulike søknader, med to ulike avsendere, om drifts­støt­te for 2026. Bufdir avventer hvem som skal stå bak søknaden.