I dag

Nyheter

Min venninne og jeg har funnet tonen i en felles undring over hva slags nyheter radiomediene, særlig NRK, velger å prioritere. Hun begriper ikke hvorfor nyhetssendingene skal pepre oss med informasjon om all verdens privatpersoner som begår mer eller mindre alvorlige kriminelle handlinger. Hvorfor skal vi måtte høre på intervjuer med politifolk som bare gjentar det nyhetsleseren sier, eller nyheter som at «Smittetrykket er høyest i Stovner bydel». «Hvorfor skal vi vite alt dette?» spør hun meg.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Akademia

Norske univer­si­teter får så stor grunn­be­vilgning at de ikke skal trenge å søke om eksterne midler, mener tidligere statsråd Ola Borten Moe.

Digital suverenitet

EU-kom­mi­sjonen har lansert en strategi­pakke for tekno­logisk suve­re­nitet. Den passer som hånd i hanske med tek-lobbyens agenda, ifølge økonomer.

Bøker

Salget av Aschehoug er ennå ikke avgjort. Nå skal det stelles i stand fest i hagen til Drammens­veien 99, kanskje for siste gang.