Notert

Nobelvinner til Norge

NOTERT

Fredrik Sandberg/TT Fredrik Sandberg/TT

Årets vinner av nobelprisen i litteratur Abdulrazak Gurnah kommer til Norsk Litteraturfestival på Lillehammer i mai. – Vi er veldig stolte over at Norge er et av de første landene Gurnah besøker etter tildelingen av nobelprisen, og vi gleder oss til at han skal møte norske lesere, sier forlagssjef Cathrine Bakke Bolin i Gyldendal til Dagbladet. Gurnah var en relativt ukjent forfatter før han ble tildelt årets nobelpris i litteratur. Han ble født på øya Zanzibar i Tanzania i 1948 og skriver om kolonialisme og flyktningers skjebne. ©NTB

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Tidsskrift

Med tids­skrif­tet «Samtal» vil en gruppe forskere fra Norge, Sverige og Danmark gi samfunns­forskningen tilbake til folket.

Tv

Strømming skulle gi oss større valgfrihet og et alternativ til kabel-tv. Nå må tjenestene velge mellom å kutte i produk­sjonen eller øke prisen, ifølge medieviter.

Teater

De regionale kultur­fon­dene ble foreslått halvert ved fjorårets stats­bud­sjett. Nå håper Tor Arne Ursin i Grenland Friteater at fondet dobles.