Kronikk

Gi oss vårt eget museum

Kulturdepartementets behandling av Norsk Skogfinsk Museum er trakassering av en nasjonal minoritet.

DET ER DEN DRAUMEN: Norsk skogfinsk museum har vært planlagt i mange år, men Kulturdepartementet driver med trenering og trakassering, skriver forfatteren. Morten Røyr / KlassekampenDET ER DEN DRAUMEN: Norsk skogfinsk museum har vært planlagt i mange år, men Kulturdepartementet driver med trenering og trakassering, skriver forfatteren. Morten Røyr / Klassekampen

Norge har sluttet seg til den europeiske rammekonvensjonen for beskyttelse av nasjonale minoriteter, og dermed påtatt seg en rekke forpliktelser. Skogfinnene er en av fem minoriteter i Norge, og kanskje den som har vært minst synlig.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

De siste uten­lands­ke inves­to­rene trekker seg nå ut av det kon­kurs­boet Cuba er blitt. Ameri­ka­nerne plyndrer restene.

Et KI-våpen har trolig drept sivile i krig. Hva kan lille Norge gjøre med det? En god del, om vi vil.

Kunnskaps­ni­vået er på vei ned i skolen. Det er et resultat av en tera­peutisk pedagogikk som setter elevens følelser i sentrum.