Anmeldelse

Evolusjonær kink

Det er vanskelig å glemme synet av Andrea Scholze sine amorfe og svette troll.

Trøndelag senter for samtidskunst,

Trondheim

Står til 7. november.

Nå husker jeg ikke lenger hvor jeg første gang så disse karakteristiske skikkelsene til Andrea Scholze – utstillingene jeg har besøkt, er mange, og internettet er uendelig og svært – men har du en gang vært borti dette, har du ikke noe annet valg enn å lære deg å leve med at de henger igjen i bevisstheten lenge etterpå, som rugende, vagt truende og litt diffuse arketyper.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Medier

Etter kong Haralds bortgang har konge­stof­fet flommet over i norske medier. Nå er det nok, mener Anki Gerhardsen – og får støtte fra tidligere NRK-ansatte.

Medier

En ny kokebok-app hentet opp­skrif­ter og bilder fra matblogger uten tillatelse. Nå legger Schibsted seg flate.

Kulturtirsdag

For 40 år siden omkom Edvard Vigebo i brannen på Hotel Caledonien. På et sykehjem i samme sørlandsby etterlot kunstneren seg et sjeldent verk.