I dag

Lysets pris

I min barndoms heim fikk vi elektrisk lys først på 1950-tallet. For en begivenhet! Lyspære i taket i alle rom, og bare å slå på en bryter, så blei det lys. På kjøkkenet var det sågar to lys: ett midt i taket, og ett over komfyren. Det i taket blei ikke brukt før det var ordentlig mørkt. Her var det kraftigere pære, og følgelig tok den meir strøm. I skumringa var det derfor lyset over ovnen som skulle brukes, for å spare.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Olje

Energi­mi­nister Terje Aasland (Ap) ønsker leitekåte olje­sel­skap, og LO og NHO vil utforska uopna område nærare Svalbard. Klima- og oljeeks­pertar fryktar uhemma oljejakt.

Barnevern

Staten ble varslet. To barn bor fortsatt på insti­tusjon med krim-kopling.

Syria

Kurdisk­le­dede SDF oppløses. For kurdiske Ghassan Bazo betyr det at drømmen som fikk ham til å bli i Syria, er i ferd med å forsvinne.