Kulturtirsdag

Magasin på lerretet

I «The French Dispatch» erklærer Wes Anderson sin kjærlighet til klassisk kunstnermytologi, men først og fremst til magasinet The New Yorker.

REDAKSJONSMØTE: I sin nye film har Wes Anderson «oversatt» et magasin til lerretet. «The French Dispatch» er modellert på og hedrer etterkrigstidens The New Yorker. FOTO: TWENTIETH CENTURY FOX REDAKSJONSMØTE: I sin nye film har Wes Anderson «oversatt» et magasin til lerretet. «The French Dispatch» er modellert på og hedrer etterkrigstidens The New Yorker. FOTO: TWENTIETH CENTURY FOX

I Milano ligger et uvanlig serveringssted som heter Bar Luce. Heller enn i en bakgate befinner det seg i en kunstinstitusjon: Da den italienske moteskaperen Miuccia Prada skulle åpne Fondazione Prada i et gammelt destilleri i utkanten av byens sentrum, ba hun filmregissøren Wes Anderson gi form til visningsstedets bar.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Sommerlektyre

I sommer leser Iver B. Neumann historiske romaner, men synes Sigrid Undset er litt vel sur.

Musikk

Strøm­me­tje­nesten Tidal skal stoppe royalties til KI-generert musikk. Hans Ole Rian i Creo er spent på om de får det til.

Medier

NRK kutter ut en av sine eneste poesikri­ti­kere