Gryr i norden

Det som virker

Størst av alt er streikeretten, men politikk er heller ikke å forakte.

Reaksjonene var mange da E24 mandag i forrige uke avslørte hvordan leverandørselskapet Tess forskjellsbehandler ansatte med og uten tariffavtale. Erik Jølberg, sjefen for Tess, ble satt i et noe ufrivillig rampelys da vilkårene ble offentliggjort. Tess favoriserer uorganiserte arbeidere og gir dem blant annet ulike bonusordninger, støtte til arbeidsklær og tannlege. Slike goder er ikke gale i seg selv, men arbeidstakere med tariffavtale får dem ikke.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Gryr i norden

Hørt det før?

Iblant føler jeg at jeg lever i et parallellsamfunn. I sommer fikk jeg og mange, mange andre oppleve det store fotballfellesskapet under VM. For en fest det var! Det var til og med litt koselig å stå tett i tett på nattbussen hjem etter tapet mot England. Fotballen forener. Stort sett. Men doble standarder kommer vi ikke utenom.

Statlig dumping

Det du forteller, er selvfølgelig forferdelig. Og ulovlig. Hvor jobbet du? Ny søndag, nye historier. Blikkenslagere, malere, rengjørere, betongarbeidere. Lurt, undertrykt, behandlet som søppel. Nye saker registreres og sendes til fagforeningens forhandlere.

Plikten å si fra

Det er stillheten som er verst. Når ingen reagerer, eller ingen sier noe. Khadija Khalid skrev dette i Aftenposten 29. mai i et innlegg om rasisme hun har opplevd på jobb. Hun fortalte også om kollegaen sin som tok grep da hun ble utsatt for rasisme fra en pasient. Pasienten hadde gjort det klart at han ville ha en «norsk» lege. Kollegaen gikk til pasienten med et skjema for frivillig utskrivelse og gjorde det klart at 1.