Beholder abortforbud

På kartet

Et overveldende flertall i kongressen i El Salvador fastslo onsdag at det ikke skal gjøres noen endringer i landets abortlovgivning. Kvinneorganisasjoner forsøkte gjennom et borgerinitiativ å få unntak fra totalforbudet mot abort i tilfeller der mors liv står i fare, der fosteret ikke er levedyktig eller der graviditeten er et resultat av seksuell vold. Avvisningen av forslaget gjør at kvinner som tar abort i El Salvador fortsatt kan straffes med åtte års fengsel eller mer uansett hva årsaken er. ME

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Jemen-krigen

Houthi-militsen angriper flyplasser i Saudi-Arabia, som har bedt om hjelp fra allierte i regionen. Samtidig raser krigen videre i Jemen.

Intervju

Å anklage venstre­sida for å være antise­mit­tiske er en måte å gi samarbeid med ytre høyre legi­ti­mitet på, mener Jacobin-redaktør David Broder.

Analyse

USA bruker sin kontroll over Iraks oljeinn­tekter til å presse landets regjering til å føye seg etter sine krav.