Kunst

Satori i Trøndelag

Den 45. Trøndelagsutstillingen er et godt argument for å fortsette.

MØRKETS HJERTE: Marin Håskjolds video «Hva er en kvinne?», basert på Facebook-diskusjoner om transrettigheter, er vond å se. FOTO: FRA FILMEN, TRØNDELAGSUTSTILLINGEN MØRKETS HJERTE: Marin Håskjolds video «Hva er en kvinne?», basert på Facebook-diskusjoner om transrettigheter, er vond å se. FOTO: FRA FILMEN, TRØNDELAGSUTSTILLINGEN

Trøndelag Senter for Samtidskunst i Trondheim. Står til 26. september (vises på Galleri Hans på Ørlandet 9. oktober–20. november).

Når man, slik jeg gjør, skifter litt på rollene innen kunstfeltet – selv om det er dette her jeg som oftest driver med – kan man komme i skade for å gjøre seg inhabil. Det var mye lettere å bli stigmatisert for den slags før, men det kan fortsatt skje, selv om det er enklere å komme unna med det nå.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Bilder mellom bøkene

Deichman Bjørvika viser også kunst. I høst er hoved­biblioteket særlig rikt på stadig skiftende visuelle bidrag.

Kunst

Munch på tegne­lof­tet

Ved hjelp av kunstig intelligens har Munchmuseet laget dataspill av tegningene til Edvard Munch. Har det noe for seg, eller er det en gimmick?

Anmeldelse

I dyrenes rike

Lillebet Foss’ kunst og liv var begge alt annet enn gjennomsnittlige.