Kommentar

Tyrkias private hær

Tyrkiske styrker trapper opp i Afghanistan, men ikke med egne soldater.

LEIESOLDATER: Krigere i Syrias nasjonale hær har tidligere blitt sendt til Libya og Nagorno-Karabakh. Nå kommer meldinger om at de skal bistå tyrkiske styrker i Kabul.FOTO: OMAR HAJ KADOUR, AFP/NTB OMAR HAJ KADOURLEIESOLDATER: Krigere i Syrias nasjonale hær har tidligere blitt sendt til Libya og Nagorno-Karabakh. Nå kommer meldinger om at de skal bistå tyrkiske styrker i Kabul.FOTO: OMAR HAJ KADOUR, AFP/NTB OMAR HAJ KADOUR

Tyrkia har brukt den ti år lange borgerkrigen i Syria, til å bygge opp sin egen private hær av syriske leiesoldater. Den såkalte Syrias nasjonale hær, som omfatter titalls ekstremistiske militser, er blitt et viktig verktøy i den tyrkiske presidenten Recep Tayyip Erdogans nasjonalistiske og islamistiske drøm, om å gjenopprette Det osmanske riket og sikre Tyrkia en sentral og avgjørende plass i den internasjonale arenaen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kommentar

Hva rører seg i rørsla?

«Plan­ter­haug» får Nordisk råds litte­ra­tur­pris. Det er en samisk seier.

Kamzy Gunaratnam (Ap) lovte å se hele landet, men gir lørdags­dis­tri­busjon av nasjonale aviser i distrik­tene dødsstøtet.