Anmeldelse

Blod, svette og tårer i Dublin

RØRENDE: Clare Dunne er imponerende sterk i rørende gode (og vonde) «Herself». FOTO: AWE RØRENDE: Clare Dunne er imponerende sterk i rørende gode (og vonde) «Herself». FOTO: AWE

(Irland/UK, 2020)

Regi: Phyllida Lloyd.

Manus: Clare Dunne, Malcolm Campbell (etter en historie av Clare Dunne).

Med: Clare Dunne, Harriet Walter, Ian Lloyd Anderson, Conleth Hill.

Lengde: 1 t. 37 min.

«Herself» åpner midt i en sminkesesjon med en mor og hennes to små døtre. Spill og tilstedeværelse føles naturlig og ekte. Dialogen de tre imellom er ubesværet, som om de faktisk er mor og døtre. Snart danser de på kjøkkenet, til musikken fra en radio. Livet er lyst og lett – men så kommer pappa hjem. Omveltningen er så brå at man kjenner det i magen. Kjøkkenet fylles av ubehag og frykt; atmosfæren i kinosalen, likeså.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kunst

Kari Saanum ante ikke hva hun skulle gjøre med mannens verk da han døde. Ansvaret for landets kunst­ne­rarv er pulve­ri­sert, konklu­derer fersk rapport.

Kulturuka

Skuespil­lere skal være pene, men på veien dit har de kvittet seg med sitt viktigste verktøy: ansikts­mi­mikken.

Vi havna på ...

… presse­kon­fe­ransen etter «Old Firm».