Anmeldelse

Bairds frodige fami­lie­foretak

Vanessa Baird fyller hele Kunsthall Stavanger – med akvareller, «tapeter», videoverk og dekorerte møbler.

PERSONLIG: Motiver fra Vanessa Bairds strevsomme hjemmeliv under koronapandemien og motiver som protesterer mot nedleggelsen av Ullevål sykehus, er montert side om side. FOTO: MARKUS JOHANSSON PERSONLIG: Motiver fra Vanessa Bairds strevsomme hjemmeliv under koronapandemien og motiver som protesterer mot nedleggelsen av Ullevål sykehus, er montert side om side. FOTO: MARKUS JOHANSSON

Kunsthall Stavanger

Står til 5. september.

Det første publikum møter i sommerens Vanessa Baird-utstilling på Kunsthall Stavanger, er en serie verk som ikke er laget av hovedpersonen selv.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Kultur

Akademia

Nesten 450 ameri­kanske rektorer har denne uka signert et opprop mot Donald Trumps angrep på univer­si­tets­sek­toren.

Bøker

Paal-Helge Haugen har gitt oss punkt­romaner, haikudikt og poesi i sølvpose. I dag fyller han 80 – og tre lesere har plukket ut sine favoritter fra forfat­ter­skapet.

Ideer

Med et flunkende nytt tidsskrift tar Mazdak Shafieian opp kampen mot en konform litterær offent­lighet.